Jak se vyrábí instantní rozpustná káva

Instantní rozpustná káva a její výroba, je dobré jí pít? Instantní rozpustná káva, která se dá najít snad v každém obchodě nebo večerce je takzvaný „denní chleba“ pro většinu České populace.  Instantní, či rozpustná káva zastávají v podstatě jeden stejný význam. Tudíž nezáleží, který zrovna použijeme, protože je to synonymum.

Rozpustnou kávu pijeme skoro vždy a všude a někteří si bez ní už neumíme představit náš den. Ať už jí pijeme ráno před prací, nebo v právě zmíněné práci u oběda, či večer u televize. Pro mnohé z nás je to moment, na který se těšíme už od samého probuzení.

Víte však ale jak se tato instantní káva vyrábí a jaký má vliv na naše zdraví? V tomto článku se na tato tajemství podíváme a přijdeme jim na kloub.

Jak se tedy instantní káva vyrábí?

První způsob, na který se podíváme je takzvaným sprejováním.

1.      Sprejováním

Nejprve musíme získat silný kávový extrakt, který se poté vstřikuje na samotný vrchol nádoby za pomocí spreje, ve které je horký vzduch. Díky tomuto vzduchu se vypaří všechna přebytečná voda a na dno dopadá již známá instantní káva.  Tento způsob však není zcela šetrný a káva může přijít o některé své vlastnosti.

2.      Mražením

Stejně jako při první metodě je zapotřebí silný kávový extrakt, který naléváme na silně podchlazené desky.

Tento extrakt se následně zmrazí a je rozdrcen. Poté se ze zamraženého extraktu vysublimuje všechna voda v teplotách okolo -40 °C. Na konci tohoto procesu nám už zůstává instantní rozpustná káva. Tato metoda je však mnohem nákladnější i časově náročnější, proto se v praxi spíše používá metoda první. Teď už snad máte jasno, jak funguje výroba této instantní kávy.

Jaký má však vliv na naše zdraví?

Spousta lidí si myslí, že po celém procesu výroby instantní rozpustné kávy již není zdravá, nebo je právě naopak zdraví škodlivá.  Instantní káva je však bohatá na spoustu antioxidantů, které pomáhají našemu zdraví. Takže v přiměřeném množství má i benefity pro nás a náš život.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Instantn%C3%AD_k%C3%A1va

Zpět do obchodu